top of page

משרד הרישוי

תו חניה לנכה משרד התחבורה


תג חניה לנכה, שנהוג לכנותו גם "תג נכה" או "תו נכה", ניתן מטעם משרד הרישוי במטרה להקל על מבוטחים המוגבלים בניידות מטעמים רפואיים. 


התג מוענק:

 • לאדם הזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידותו

 • לאדם הסובל מנכות ברגליו

 • למי שמשרד הרישוי אישר את זכאותו בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו בוועדת ניידות במשרד הבריאות

 • ולעומדים בקריטריונים הנדרשים כפי שיפורט בהמשך.


במידה וקיימים שני כלי רכב שמשמשים להסעת הנכה באופן קבוע (גם אם אינם בבעלותו), ניתן לקבל תג אחד עבור שני הרכבים.


את תג החניה מנפיקים בצורת כרטיס קשיח, שיש להצמידו בזמן החניה לחלון הקדמי בצידו השמאלי של הרכב או לחלון הצדדי שבצד מושב הנהג – בצורה המאפשרת להבחין בו בבירור.


מי זכאי לתו חניה? 


בכל הקשור אל  זכאות לתו נכה משרד התחבורה מספק תו נכה לאדם העונה על אחד מתוך התנאים הבאים: 

 • נכה אשר נדרש לרכב כאמצעי תנועה בשל הנכות ברגליו.

 • אדם עם דרגת נכות המגיעה לפחות ל-60%, ואשר התניידות שלו בדרכים ללא רכב עלולה לפגוע במצבו הבריאותי.

 • נכה שהינו מוגבל בהליכה, ולצורך ניידותו נדרש לו כיסא גלגלים.

 • קראו בהמשך פירוט נרחב על הקריטריונים לקבלת תו נכה ועל בדיקת זכאות לתו נכה.

סוגים שונים של תגי נכה 

ישנם 3 סוגי תגים לנכים:


 • תג בצבע כחול עם סמל כיסא גלגלים – מיועד לנכים שזקוקים לכיסא גלגלים או לרכב המשמש אמצעי ניידות עבורם בשל מגבלת הליכה.

 • תג עם סמל של משולש בצבע ירוק – מיועד לאנשים עם מוגבלות שלא מתניידים עם כיסא גלגלים.

 • שילוב שני התגים (הכחול והירוק) עם סימון כלנית – מיועד לנכי צה"ל.


איפה מותר לחנות עם תו נכה?


זכויות תו נכה באות לידי ביטוי משמעותי בכל הקשור לחניה –  תג החניה מאפשר חניה במקומות אשר מיועדים לנכים ואף בכאלה שהחניה אסורה בהם, זאת במידה ומתקיימים תנאים מסוימים שקבועים בחוק החניה לנכים והרציונל המוביל שלהם הוא אי הפרעה לתנועה. 


סל ההטבות והזכויות שמקנה תג נכה כולל:

 • חניה במקומות חניה המוסדרים לנכים בלבד בהתאם לסימונים מוסכמים בשטח.

 • הנחה בחניונים שונים ברחבי הארץ, בתנאי שקיים הסדר מתאים עם החניון.

 • חניה ללא תשלום במקום ציבורי שנגיש לנכה אך ורק דרך חניה ציבורית הכרוכה בתשלום.

 • חניה ללא תשלום באזור חניה כחול–לבן במידה והזכאות לכך תקפה ברשות המקומית (חשוב לוודא, שכן לא מדובר בתקנה ארצית).

 • פטור חלקי מתשלום אגרת רישוי על רכב שבבעלות הנכה (בעל התג ישלם 27 ש"ח עבור אגרת הרישוי לאחר קבלת הזכאות. במידה ושילם את אגרת הרישוי בשנה הנוכחית לפני שקיבל את התג – חשבונו יזוכה רטרואקטיבית)

 • היתר נסיעה בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית.


בכל רכב הנושא תג חניה לנכה זכויות והטבות אלו ניתנות למימוש רק כאשר הנכה נוכח ברכב כנהג או כנוסע.


הגשת בקשה לתו חניה לנכה


ישנם קריטריונים שונים המהווים בסיס לקביעת הזכאות ולאישור הבקשה. ככלל, בקשה להנפקת תג חניה לנכה יכול להגיש אדם הסובל ממחלה או מחלות שבגינן הוא מתקשה ללכת, התנועות שלו מסוכנות לבריאותו, או שהינו מרותק לביתו – זאת בכפוף לדוחות רפואיים עדכניים.


למשרד הרישוי ישנה רשימת הנחיות, הכוללת את כל הליקויים שבגינם ניתן לקבל את הזכאות עבור תג נכה. לא לכל הליקויים המופיעים ברשימה יש הגדרה ברורה, לפיכך נציג להלן את הליקויים השכיחים בהם לרוב יאושר תג חניה לנכה.


ליקויים נוירולוגיים: פגיעה בעצבים המוטוריים בגפיים התחתונים, שאינה רק תחושתית אלא אף מהווה פגיעה בפעילות השרירים. מחלות נוירולוגיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: טרשת נפוצה, פרקינסון, ALS , מ/א אירוע מוחי, נוירופתיה, רדיקולופתיה, אפילפסיה.


ליקויים קרדיאליים: מחלת לב מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, כלומר – פגיעה ביכולת לבצע מאמץ הליכה. מחלות קרדיאליות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת כלי דם כליליים, מחלה מסתמית, יתר לחץ דם ריאתי.


ליקויים נשימתיים: מחלת ריאות מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, שיש בה  פגיעה ביכולת לבצע מאמץ של הליכה. מחלות נשימתיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת ריאות חסימתית, מחלת ריאות רסרקטיבית, מחלת ריאות אינטרסציאלית.


ליקויים אורתופדיים: ליקוי של מערכת השלד התחתונה (מפרקים, עצמות), אשר גורם להגבלה ניכרת בתנועה. ליקויים אורתופדיים נפוצים בגינם מאושר תג חניה: הגבלת תנועה במפרקי הירכיים, הגבלת תנועה במפרקי הברכיים, הגבלת תנועה משמעותית בעמוד שדרה מותני.


ליקויים בכלי דם היקפיים:  ליקוי בזרימת הדם בעורקי הרגליים, אשר גורם לקושי בתנועה, כגון PVD גפיים תחתונות (עקב סוכרת, עישון וכיוב').


קריטריונים נוספים: דיאליזה, סרטן גרורתי, BMI  מעל 45, עיוורון.


תג נכה – מימוש הזכויות 

למשרד הרישוי יש רשימת קריטריונים לקבלת זכאות לתג חניה. לנו יש את הידע והמקצועיות הנדרשים לביצוע הצלבה מדויקת בין מצבו הרפואי של הלקוח לבין הקריטריונים הללו, והדברים נלקחים בחשבון בבניית התיק הרפואי.


בנוסף, למשרד הרישוי אין ועדה רפואית הבודקת פיזית את מבקש התג, לפיכך הוא מסתמך על מסמכים בלבד. בידינו נמצאים הכלים לבניית תיק רפואי, הכולל מסמכים ממוקדי מטרה להצלחת  התביעה. אנו דוגלים בשיקוף מכלול הבעיות הרפואיות ומציבים בפני רופא הוועדה תמונה ממוקדת, כך שההחלטה שתתקבל תינתן לאחר בחינת כלל הליקויים הרלוונטיים לזכאות לתג חניה.


 הניסיון הרב שלנו מלמד כי תיק ממוקד, המאגד בתוכו את המקצועיות של מנהלי הלקוח בשילוב התייעצות רפואית עם מיטב רופאינו – הניב הצלחה רבה. באמתחתנו מספר רב של לקוחות, שנהנים משירותינו ומתג החניה שאושר להם לשנים רבות.

חשוב שתדעו- במסגרת הזכאות לתג חניה יקבלו הזכאים:

 • תג חניה לרכב אשר ניתן לשימוש בעד 2 רכבים

 • פטור מתשלום אגרת הרישוי השנתית.

 • הטבות בתשלום על חניה


האם יש לך צורך בתג חניה?

נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בפנייתך לקבלת תג חניה והזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך.


אנחנו כאן בשבילכם 

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים בכל הקשור לסיוע במימוש זכויות רפואיות. בחברתנו פועלים כ-25 רופאים וכ-150 עובדים, מנהלי לקוח, ואנשי מקצוע, המנוסים בסיוע במקרים רבים ושונים של מימוש זכויות, מכירים את המערכות הבירוקרטיות המורכבות באופן מעמיק, ומסוגלים להתנהל מולן בצורה מיטבית ואפקטיבית.

נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בפנייתכם לקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לכם עקב המצב הרפואי שלכם. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לכם בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידכם.

הזכויות הרפואיות שלך מגיעות לך!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

עשית את הצעד הראשון עכשיו תורנו. בקרוב מאוד נחזור אלייך!

 • מייל
 • טלפון
 • ווטסאפ
bottom of page